Teško je dati jasan odgovor na ovo pitanje jer postoji više čimbenika koji utječu na to. Za neke vlasnike odgovor je nikad, za druge jednom ili dva put godišnje, a treće tjedno. Određivanje koliko često kupati svog konja često se temelji na osobnim preferencijama i potrebama. Dnevna rutina konja, vremenski uvjeti, natjecateljska sezona, vrsta dlake koju konj ima neki su od faktora koji utječu na učestalost kupanja konja.
Uloga kože i dlake
Dlaka konja stvorena je tako da drži insekte podalje od kože. Također se prilagođava vremenskim uvjetima, zimi raste duža kako bi štitila konja od hladnoće. Konjska dlaka pričvršćena je za kožu folikulom. Uz folikulu se nalaze žlijezde lojnice koje proizvode ulje koje se naziva sebum. Uloga sebuma je da štiti od mikroorganizama i pruža zaštitnu barijeru od vode. Sjajna dlaka rezultat je ulja sebuma koji zaglađuje vanjski dio dlake. Ako nema dovoljno ulja dlaka će biti hrapava i bez sjaja.
Kad god konja okupate šamponom uklonit ćete mu prirodna ulja s kože i dlake. Važno je znati i da ljudska kosa i dlaka konja nisu ista i da je najbolje ne koristiti šampone za ljude na konjima. Zbog tih razloga važno je odabrati šampon posebno dizajniran za konje koji neće uzrokovati iritaciju ili dovesti do gubitka potrebnih prirodnih ulja s dlake konja.
Razmotrimo u nastavku neke od važnih čimbenika koji mogu utjecati na to koliko često kupati konja.
Vremenski uvjeti
U toplijim mjesecima uslijed jahanja, intenzivnog kretanja i visokih temperatura konji su skloniji znojenju što uzrokuje svrbež i iritaciju kože te privlači insekte. Dobro ispiranje vodom i četkom trebalo bi biti dovoljno za skidanje znoja i prljavštine. Kada se odlučite za temeljito čišćenje šamponom u vrijeme kad vanjske temperature to dozvoljavaju ili imate na raspolaganju grijanu prostoriju za kupanje konja, odaberite kvalitetan šampon za konje. Naša preporuka je Absorbine ShowSheen 2-in-1 šampon i regenerator, posebno dizajniran za osjetljivu kožu konja, koji ne sadrži sulfate i parabene. Uklanja prljavštinu bez skidanja prirodnih ulja, te sadrži provitamine koji njeguju kožu i dlaku te ostavljaju grivu i rep mekanim i čvrstim.
U hladnijim vremenskim uvjetima kad močenje cijelog konja nije opcija, upotrijebite vruć vlažan ručnik kako biste dodatno uklonili prljavštinu nakon četkanja konja. Dobar izbor u takvim uvjetima je šampon za suho pranje, koji čišćenje konja čini bržim, jednostavnim i temeljitijim. Absorbine ShowSheen Miracle Groom, šampon za suho pranje, jednostavnim korištenjem uklanja mrlje od trave i stajskog gnoja, raspetljava grivu i rep te njeguje dlaku i kožu ostavljajući svjež miris. Koristi se izravnim prskanje po dlaki životinje ili prskanjem po četki ili ručniku te trljanjem po životinji.
Količina ulja u dlaci
Prečesto korištenje šampona mogu isušiti prirodna ulja iz kože konja i učiniti dlaku suhom i krhkom. Dok močite konja prije kupanja, pogledajte kako se voda ponaša na dlaci. Što je dulje potrebno da voda prodre do kože, to je više zaštitnih ulja na njoj. Ako voda odmah dospije do kože konj ima prilično suhu dlaku i nakon kupanja sa šamponom konj može završiti sa suhom kožom koja svrbi. Redovito pranje šamponom ostavlja dlaku čistom, ali često ima onaj „pahuljasti” izgled. To je zbog nedostatka prirodnih ulja i bilo bi dobro napraviti pauzu od šampona i provesti nekoliko dodatnih minuta u redovnom četkanju konja.
Natjecateljska sezona
Ako ste u sezoni natjecanja kupanjem dan prije turnira ili izložbe osigurat ćete čist i sjajan izgled konja. Ako vaš konj ima bijelu ili sivu dlaku ili bijele čarape nanošenje spreja za uklanjanje mrlja poput Absorbine ShowSheen Stain Remover & Whitener, izvrstan je način za brzo čišćenje mrlja na dan turnira ili izložbe. Prskanjem po mrlji, trljanjem suhim te brisanjem vlažnim ručnikom sredstvo će ukloniti urin i gnoj s bijele dlake konja.
Ako niste u sezoni, vjerojatno nema razloga za narušavanje prirodne ravnoteže kože konja, pa bi bilo najbolje da se odreknete kupanja cijelog konja, a po potrebi operete rep šamponom i koristite dobar sprej za raščešljavanje. Također se možete odlučiti za čišćenje pomoću šampona za suho pranje ili vrućeg vlažnog ručnika koji će ukloniti prljavštinu bez pretjeranog vlaženja konja.
Zaključak
Prvi korak u postizanju zdrave i sjajne dlake je pravilna prehrana. Sljedeći korak je dobra njega konja, koja uključuje umjereno korištenje kvalitetnih preparata te redovno čišćenje i četkanje konja. Često kupanje šamponom uklanja zaštitna ulja s kože koja dlaci daju sjaj i mekoću. Razmatranjem različitih čimbenika i razloga procijenite stvarnu potrebu za kupanjem konja šamponom.